16. Svetřík pro novorozeňátko


Zapínací svetřík se zajímavým vzorem

Potřebujeme asi tak 150 g příze TERA od firmy Vlnika (návin 300 m/100g),
jehlice č. 3 a 3,5 a háček

Vzor lemu: střídáme 1 oko angl. hladce (tj. za zadní nit) a 1 oko obrace stále nad sebou
Ažurový vzor: pleteme podle grafického popisu. Jsou zobrazeny jen lícové řady, na rubu pleteme oka tak, jak se jeví.
Hráškový vzor (lem zapínání): 1. řada: střídáme 1 hl, 1 obr, v dalších řadách každé hladké oko pleteme obrace, obrácené oko hladce

Grafický popis ažurového vzoru:

Vysvětlivky ke značkám najdete zde

POSTUP PRÁCE:

Zadní díl:
Nahodíme 59 ok na jehlice č. 3 a pleteme do výšky 4 cm vzorem lemu (jedno kr. oko, jedno oko anglicky hladce a jedno oko obrace, střídáme a ukončíme řadu kr. okem). Sudé řady pleteme jak se oka jeví. Po 4 cm upleteného lemu pokračujeme na jehlicích č. 3,5 ažurovým vzorem podle popisu a to tak, že upleteme 1 kr. oko, 53 ok ažurovým vzorem, 1 kraj. oko.
Takto pleteme až do výšky 26 cm. Pro průkrčník ujmeme prostředních 9 ok, pak dopleteme každou stranu zvlášť. Pro zaoblení ubereme ještě dalších 1 x 3 oka, 1 x 2 oka a 2 x 1 oko, čímž nám zůstane na ramenou 18 ok, která buď necháme na pomocné jehlici nebo uzavřeme. Pokud zůstanou na pomocné jehlici, tak se sháčkují s předním dílem. Takto jsem svetřík dělala já.

Levý přední díl:
Nahodíme 34 ok na jehlice č. 3 a pleteme 4 cm lemu jako u zadního dílu. V lícové
straně vypracováváme rovnou také lem se zapínáním. Ten děláme z 9 ok hráškovým vzorem, přičemž 3 krajní oka tvoří okrajový řetízek (tj. na konci rubové řady u středového okraje třetí oko od kraje sejmeme s nití vedenou vpředu, nesmí zůstat jako nahození, druhé oko upleteme hladce, prvé oko=poslední oko na levé jehlici sejmeme s nití vpředu jako normální okrajové oko.
Na začátku následující řady upleteme první oko anglicky hladce, druhé oko sejmeme s pracovní nití vpředu, opět pozor aby se nenahodilo, a třetí oko upleteme hladce.)
Po 4 cm dolního lemu pokračujeme na jehlicích č. 3,5 ažurovým vzorem a pleteme
do výšky 25 cm. Pro průkrčník prvních 9 ok zapínacího lemu dáme na pomocnou jehlici a v další řadě ujmeme 2 x 2 oka a 3 x 1 oko. Pro náramenici musí zůstat 18 ok.

Pravý přední díl pleteme zrcadlově a tvoříme dírky pro zapínání.
Dírky jsem vypracovávala v dolní části lemu a pak vždy v 7 a 21. řadě ažurového vzoru, celkem 6 dírek. Opět musí na ramenách zůstat 18 ok, která můžeme hned po upletení předního dílu spojit se zadním dílem sháčkovaním.

Rukávy:
Nahodíme 35 ok lemu opět na jehlice č. 3 a pleteme vzorem lemu, v poslední řadě lemu přidáme 13 ok a pleteme ažurovým vzorem, přičemž v každé 4. řadě přidáváme z každé strany 1 oko
na rozšíření rukávu do celkové délky rukávu 18 cm (mně to vyšlo tak, že jsem
upletla 2 opakování vzoru).

Dokončení:
Okolo průkrčníku nabereme přiměřený počet ok (asi tak 60-65) a upleteme límeček vzorem lemu. Límeček upleteme vysoký dle potřeby. Pak sešijeme všechny díly k sobě, zapošijeme konečky příze v rubu, přišijeme knoflíky a dílo je hotové.


Návod i fotografii svetříku nám poslala paní Anna Potůčková. Děkujeme:-)

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.