15. Jak třeba pletu ponožky


aneb jak uplést ponožky, když vás nebaví vyplétat patu…

Příze Pryia je 100% akrylová příze velmi příjemná a jemná na dotek. Pletla jsem z ní už dřív a tentokrát jsem si ji zvolila na ponožky. Vím, že to budou ponožky jen k televizi nebo do spacáku, protože v botách by moc dlouho nevydržely. Ale lákalo mě, jak budou pěkně měkoučké a hebké.

Na internetu jsou stovky návodů na pletení ponožek. Už jsem jich pár vystřídala a nakonec jsem si udělala svůj postup, který mi nejvíc vyhovuje a který je kombinací několika postupů. Postup je pro individuální velikost. Pro rozměry a počty ok používám tabulku..
Ponožku začínám od špičky, na dvou ponožkových jehlicích (č. 3,5) nahodím 7 ok. – při pletení třetího páru jsem taky nafotila trochu dokumentace:

V 1. řadě pletu takto: první oko (krajové) hladce, druhé oko rozpletu na 2 oka, třetí oko označím značkou a zároveň rozpletu na 2 oka, čtvrté oko hladce, páté oko rozpletu na 2 oka, šesté oko označím a rozpletu na 2 oka, sedmé (krajové) oko sejmu. Práci obrátím a 2. řadu přepletu obrace.

Pletu zatím rovně, takže střídám líc a rub. V každé další liché (lícové) řadě rozplétám
na dvě oka: oko těsně před označeným a označené oko. Ostatní pletu lícovým žerzejem. Špička se pěkně rovnoměrně rozšiřuje.

Když je na jehlicích více ok (většinou tak v 7. řadě)
přepletu řadu na 3 jehlice a spojím do kruhové řady.
Ten počáteční otvor nakonec u hotové ponožky zašiji jehlou na vlnu.

Dopletu špičku do potřebné šířky – na počty ok podle velikosti ponožek používám tabulku.
Pak pokračuji pružným vzorem 1/1 (tj. 1 oko hladce, 1 oko obrace) stále až do místa,
kde začíná pata (délka chodidla podle potřeby).

V místě, kde má začít pata si oka srovnám na 2 jehlice, rozhodnu se, která strana ponožky bude nárt (tu část nechám ležet nebo přesunu její oka na pomocnou jehlici), z druhé poloviny vytvaruji patu, jako když se pletou ponožky na 2 jehlicích.
Nejdříve zužuji (splétáním 2 ok před okr. okem z obou stran), pak zase rozšiřuji (rozpletením 2. a předposledního oka na 2 oka).

Když je pata upletená, oka znovu rozdělím na 3 jehlice (připojím také odložená oka nártové části).

Pokračuji v pletení horní části ponožky.
Vzniklý otvor po stranách paty sešiji nakonec jehlou a kouskem příze.

Když je ponožka dostatečně vysoká, všechna oka volně uzavřu do vzoru. K uzavírání ok používám pravou jehlici o číslo větší, aby se okraj ponožky nestahoval. Nyní stačí zapošít konečky
jehlou s velkým uchem a je hotovo! Pletení v kruhových řadách jde velmi rychle
a dodatečného sešívání je jen maličko.
Tak snad se postup někomu hodí…

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.