7. Pulovřík bez rukávů


Baby pulovr pletený silnější nebo dvojitou přízí

Jednoduchý dětský pulovr bez rukávů, pletený ze silné příze nebo ze slabší až středně silné příze vedené dvojitě.

Zkušební vzorek: 12 ok = 10 cm

Potřeby:

  • 2 klubka barevně ladících pletacích přízí (celková spotřeba do 100g), každá silná tak pro jehlice č. 3-3,5 (například kombinace přízí Tera, Tera Melír, Olivie, Lora apod.) nebo 1 klubko silné příze např. Alize Burcum Cizgi)
  • jehlice č. 6 a č. 7.
  • pomocná odkládací jehlice (zavírací špendlík) nebo kousek příze pro odložení ok

Použité vzory a zkratky:

  • Pružný vzor 1/1 = střídáme 1 hl, 1 obr,
  • Lícový žerzej = 1 lícové řady pleteme hladce, rubové řady obrace

Zadní díl:
Na jehlice č. 6 nahodíme mezi krajová oka 37 ok. Pružným vzorem 1/1 upleteme 6 řad. Na konci poslední řady přidáme 1 oko (celkem máme 38 ok + 2 kr. oka). Pleteninu přesuneme na jehlice č. 7 a pleteme lícovým žerzejem (lícové řady hladce, rubové řady obrace) do výšky pleteniny 14 cm.

Tvarování rukávů:
V následující řadě uzavřeme 2 oka na začátku lícové řady a pak 2 oka i na začátku rubové řady. Na začátku každé další řady uzavřeme vždy 1 oko až do celkového počtu 28 ok ***.
Nad zbývajícími 28 oky pokračujeme v pletení lícovým žerzejem rovně do výšky průramků 13 cm. V následující rubové řadě uzavřeme 11 ok a řadu dopleteme do konce. Práci obrátíme, uzavřeme 11 ok, přízi ustřihneme (cca 15 cm dlouhý konec) a zbývajících 16 prostředních ok přesuneme/odložíme na pomocnou jehlici (nebo kus příze) pro pozdější dopletení.

Přední díl
Pleteme stejně jako zadní díl až k ***.
Dál pokračujeme v pletení rovně až do výšky průramku 7 cm.
Tvarování předního výstřihu:
Upleteme 10 ok a práci obrátíme (zbylých 18 ok přesuneme/odložíme na pomocnou jehlici nebo kus příze pro pozdější dopletení) Dál pleteme nad 10 oky a v každé řadě pro výstřih uzavřeme 1 oko až nám zbývá 6 ok. Pak uleteme ještě 5 řad a všechna oka uzavřeme.

Druhá část předního dílu:
Pleteninu obrátíme lícovou stranou k sobě a 8 ok (uprostřed výstřihu) přesuneme na pomocnou jehlici. Nad zbylými 10 oky dopleteme druhou část předního dílu jako protějšek k první takto:
Novým vláknem příze upleteme 1 řadu nad zbylými 10 oky. V každé další řadě uzavřeme pro výstřih 1 oko až nám zbývá 6 ok. Uplete ještě 5 řad rovně a všechna oka uzavřeme.

Lemování výstřihu:
Položíme si před sebe přední díl lícovou stranou nahoru. Od pravého ramene nabereme z okraje předního dílu rovnoměrně 10 nových ok směrem ke středu výstřihu, pak nabereme 8 odložených ok z pomocné jehlice, pak rovnoměrně nabereme ještě 9 nových ok směrem k levému rameni. K tomu pak nabereme 16 ok z pomocné jehlice ze zadního dílu (z lícové strany) – celkem máme 43 ok. Upleteme 4 řady pružným vzorem 1/1 Pak všechna oka volně uzavřeme jak se jeví.
Sešijeme ramenní švy a šev krčního lemu.

Lemování průramků (oba průramky vypracujeme stejně):
Z lícové strany nabereme rovnoměrně z předního a pak zadního dílu celkem 43 ok. Upleteme pružným vzorem 1/1 4 řady a všechna oka volně uzavřeme.

Dokončení: Sešijeme postranní švy i švy lemování průramků. Všechny konečky příze zapošijeme na rubové strně. Přední díl můžeme ozdobit háčkovanou kytičkou nebo třeba malou výšivkou s korálky…

Ilustrační obrázky:

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.