19. Lístečkový pulovřík


Kojenecký pulovr s ramenním zapínáním

Velikosti:
kojenecké velikosti 62 – 68 a 74 – 80. Údaje pro větší velikost jsou v závorkách. Je-li uveden jen jeden údaj, platí pro obě velikosti.

Potřeby:

  • 150 (200) g peprmintové příze Poulinette (76% polyakrylu, 24% střižní vlny; návin 50 g / 200 m), zn. Fischer Wolle nebo příze podobného návinu a kvality.
  • Jehlice č. 2,5, krátká kruhová jehlice č. 2,5.
  • Háček č. 2
  • 4 perleťové druky (lze nahradit poutky a knoflíčky)

Použité vzory a zkratky:

Vzor lemu:
1. a všechny lícové řady: *2 oka překřížit vpravo (tj. 1 oko dáme na pomocnou jehlici za pleteninu, 1 oko hladce a oko z pomocné jehlice hladce), 1 oko obrace*, postup mezi ** stále opakujeme
2. a všechny rubové řady: Oka pleteme tak, jak se nám jeví.

Listový vzor nad 15 oky:
Pleteme podle grafického popisu. Nultá řada je rubová – při pletení sledujeme oka grafického popisu zleva doprava, jak ukazuje zelená šipka. Dále jsou znázorněny jen lícové řady, jejichž značky sledujeme klasicky zprava doleva.. V rubových řadách oka pleteme, jak se nám jeví. 15 ok na šířku (tj. úsek mezi šipkami B až C) a 1.-16. řadu do výšky stále opakujeme.
Prázdné čtverečky v grafickém popisu nemají pro pletení žádný význam. Pleteme, jakoby tam nebyly. Vysvětlivky ke značkám grafického popisu najdete na této stránce

Grafický popis listovéhovzoru:

Použité zkratky: okr. oko = okrajové oko, kr. sl. = krátký sloupek,

Hustota listového vzoru:
34,5 ok a 43,5 řady = 10 x 10 cm

Zadní díl:
Začneme na 83 (98) ok a mezi okr. oky pleteme 2 cm vzorem lemu, přičemž v poslední řadě rovnoměrně přidáme 5 ok. Dále pleteme mezi okr. oky listovým vzorem od „C“ (tj. začínáme nultou řadou). Po 24 (28) cm od lemu uzavřeme pro krční výstřih prostředních 24 (29) ok a obě strany dopleteme odděleně, přičemž ve 2. řadě uzavřeme na vnitřním okraji 1x 5 ok. Po 26 (30) cm od lemu všechna oka uzavřeme.

Přední díl:
Pleteme obdobně, ale s hlubším krčním výstřihem. Proto uzavřeme po 22 (26) cm od lemu prostředních 8 (13) ok a obě strany dopleteme odděleně, přičemž na vnitřním okraji uzavíráme v každé 2. řadě 1x 4 oka, 1x 3 oka, 2x 2 oka a 2x 1 oko. Po 4 cm výšky výstřihu pleteme nad zbylými oky náramenice 2 cm vzorem lemu, 1 ř. obrace a ještě 2 cm vzorem lemu. Pak zbývající oka uzavřeme.

Rukáv:
Začneme na 35 (44) ok a mezi okr. oky pleteme 2 cm vzorem lemu, přičemž v poslední řadě rovnoměrně přidáme 17 (12) ok. Dále pleteme mezi okr. oky listovým vzorem od „A“ („B“). Pro rozšíření rukávu přidáváme po obou stranách v každé 4. (5.) řadě 4x 1 oko. Po 11 (16) cm od lemu oka uzavřeme.

Dokončení:
Přední ramenní lemy přeložíme na polovinu a přišijeme do rubu. Okraje zadních náramenic obháčkujeme 1 řadou kr. sl. a 1 řadou rakových ok (= kr. sl. zleva doprava). Přední ramenní lemy položíme přes zadní. Vsadíme rukávy. Sešijeme švy. Na předním okraji výstřihu  a úzkých okrajích lemů nabereme kruhovou jehlicí 57 (63) ok, na zadním okraji výstřihu a úzkých okrajích lemů 48 (54) ok a pleteme jako pro ramenní lemy (tj. 2 cm vzorem lemu, 1 ř. obrace a ještě 2 cm vzorem lemu. Oka uzavřeme. Lemy založíme do rubu na polovinu a přišijeme. Na každou náramenici připevníme 1 druk na okraj výstřihu a 1 na střed náramenice.

Nákres střihu (rozměry v cm):

Ilustrační obrázek – detail upleteného lístečkového vzoru

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.