12. Kraťásky a pulovřík


Kojenecká soupravička s krajkovým vzorem

Návod na ručně pletenou soupravu pro velikost miminka cca 3 měsíce.
Model je pletený jemnou, středně silnou pletací přízí
na jehlicích č. 2,5 a 3.

Použité vzory a zkratky:
Lícový žerzej = lícové řady pleteme hladce, rubové řady obrace
Vroubkovaný žerzej = lícové i rubové řady pleteme hladce
Pružný vzor 1/1 = střídáme 1 oko hladce a 1 oko obrace. Stále nad sebou.
Pružný vzor 2/2 = střídáme 2 oka hladce a 2 oka obrace stále nad sebou
Pružný vzor 3/3 = střídáme 3 oka hladce a 3 oka obrace stále nad sebou
2 spl přet = 2 oka splést přetažením (1 oko sejmout hladce, následující oko uplést hladce a sejmuté oko přes něj přetáhnout)

Ažurový vzor – pleteme podle grafického popisu:

Vysvětlivky ke značkám najdete na této stránce.

Zkušební vzorek: 26 ok x 409 řad = 10×10 cm (pleteno lícovým žerzejem na jehlicích č. 3)

POSTUP PRÁCE
Kabátek: Na jehlice č. 3 nahodíme 125 ok, pleteme 3 řady lícovým žerzejem a 1 rubovou řadu hladce pro přehyb. V této řadě přidáme z obou stran pleteniny po 4 okách (na celkových 133 ok). Tato oka, která tvoří svislé okraje ve středu vzadu, pleteme dále vroubkovaným žrezejem. Ostatní oka pleteme nejprve do výše 4 řad lícovým žerzejem, pokračujeme 40 řad ažurovým vzorem.

Nyní rozdělíme upletenou část na 3 díly v průramcích a dopleteme každý díl zvlášť. Nejprve upleteme levou polovinu zadního dílu – tj. 38 ok na pravém okraji pleteniny. Pro průramek uzavřeme zleva 4×1 oko postupně v každé 2. řadě. Po čtyřech dalších řadách, které uzavírají 6. pruh ažurového vzoru, pokračujeme pružným vzorem 2/2. Krajní 4 oka pleteme dále vroubkovaným žerzejem, za nimi začínáme vždy 2 oky hladce.

Ve výšce 5 sm od začátku pružného vzoru spleteme v každém obrace pleteném svislém proužku 2 oka v jedno. V následující rubové řadě pleteme všechna oka tak, jak se jeví. V příští řadě spleteme 1. oko každého žebra ze dvou hladkých ok s předchozím okem hladce (tj. 2 spl přet) a další rubovou řadu upleteme obrace. První oko dílu uzavřeme, ostatní oka přesuneme na pomocnou jehlici.

Pravou polovinu zadního dílu dopleteme nad 38 oky levého okraje pleteniny jako protějšek. Zároveň ve vroubkovaném lemu vypracujeme ve vzdálenosti 2 ok od levého okraje 2 knoflíkové dírky. Pro každou knoflíkovou dírku spleteme 2 oka hladce v jedno oko a jedno okonahodíme. První knoflíkovou dírku vypracujeme ve 3. řadě pružného vzoru, 2. dírku po deseti řadách vroubkového vzoru. Ve stejné výšce jako u levé poloviny přesuneme zbylá oka na pomocnou jehlici.

Nyní nabereme 57 ok prostřední části pro přední díl. Upleteme 6 řad ažurového vzoru, přitom ujímáme pro průramky od stran: 1×2 oka, pak v každé 2. řadě 2×1 oko (u kevé strany dílu pouze 1×1 oko, abychom získlali počet 50 ok). Po těchto šesti řadách pokračujeme pružným vzorem 2/2 . Pružným vzorem pleteme do výšky 5 cm a pak ujímáme jako u zadního dílu. V poslední řadě ujmeme ze stran po jednom oku a ještě 1 oko uprostřed řady na celkových 23 ok, která ponecháme na jehlici.

Pro rukávky nahodíme 42 ok na jehlici č. 2,5 a upleteme 6 řad pružným vzorem 1/1. V následující lícové řadě přidáme rovnoměrně 11 ok na celkových 53 ok. Rubovou řadu upleteme obrace. Od příští řady pleteme ažurovým vzorem viz (grafický popis).   Pro průramky u stran ujímáme v každé 2. řadě 16×1 oko. Po 6. ažurovém pruhu upleteme 1 řadu hladce a 1 řadu obrace. V této obrace pletené řadě spleteme vždy 2 oka vedle sebe v jedno oko a současně ujmeme z obou stran po jednom oku na celkových 10 ok, která přesuneme na pomocnou jehlici.

Lem výstřihu: nabereme postupně na jehlici č. 2,5 oka pravé poloviny zadního dílu, prvního rukávu, předního dílu, druhého rukávu a levé poloviny zadního dílu  a připleteme 8 řad pružným vzorem 1/1. Přitom vypracujeme v místě nad předchozími knoflíkovými dírkami poslední třetí knoflíkovou dírku.

Dokončení kabátku:
Sešijeme spodní švy rukávů. Dolní okraj kabátku založíme do rubu a přišijeme. Našijeme knoflíčky.

Kalhotky:
Pravá polovina: Na jehlice č. 3 nahodíme 73 ok. Na obou okrajích dílu pleteme vždy 2 oka vroubkovaným žerzejem (tj. všechny řady začínáme a končíme 2 hladkými oky), ostatní oka pleteme pružným vzorem 3/3. Ve výšce 19 cm ujmeme od stran 1×3 oka, pak v každé 2. řadě 1×2 a 1×1 oko.
Pokračujeme dál rovně do celkové výšky 29 cm od nahození, kde všechna oka uzavřeme.
Levou polovinu upleteme stejně.

Dokončení kalhotek: Sešijeme švy nohaviček a střední švy vpředu a vzadu. V pase založíme pruh v šíři 2 cm do rubu a přišijeme. Záložkou protáhneme gumu. Dolní okraje nohaviček přeložíme jako manžetky na lícovou stranu.

ilustrační obrázky:

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.