Letní modré kalhotky a kabátek

kalhotky_a_kabatek

Letní soupravička pro batole
Návod na ručně pletenou dětskou soupravu pro velikosti 6 a 18 měsíců.
Model je pletený slabší pletací přízí na jehlicích č. 2,5 a 3.

sipka-dolu

Kabátek a krátké kalhotky pletené rýžovým vzorem. Kabátek je pletený vcelku i s rukávky, je zdobený barevnými proužky ze zbytků přízí a namísto zapínání se zavazuje na tkaničky.

Velikosti: 6 měsíců (18 měsíců). Údaje pro větší velikost jsou uvedeny v závorkách.
Je-li uvedeno jen jedno číslo, platí pro obě velikosti.

Potřeby:

180 g (250 g) slabší pletací příze základní barvy (na modelu tmavší rezavě hnědá), zbytky pletacích přízí stejné kvality a síly dalších 3 barev. (na modelu béžová, světle fialová, zlatohnědá)
jehlice č. 2,5 až 3, háček stejné velikosti
prádelní guma do pasu kalhotek

Použité vzory a zkratky:

Pružný vzor 1/1 = střídáme 1 oko hladce, 1 oko obrace. V dalších řadách pleteme všechna oka jak se jeví.
Rýžový vzor = 1. řada: střídáme 1 oko hladce, 1 oko obrace (začínáme hladce), 2. řada: pleteme oka jak se jeví, 3. řada: střídáme 1 oko obrace, 1 oko hladce (začínáme obrace), 4. řada: pleteme oka jak se jeví. 1. až 4. řadu stále opakujeme.
Barevné proužky: pleteme vždy 2 řady rýžového vzoru každou barvou (na modelu béžovou přízí, sv. fialovou, rezavohnědou, zlatožlutou, sv. fialovou a béžovou).
Zkušební vzorek: 32 ok x 44 řad = 10 x 10 cm

Postup pletení:

Kabátek:
Popis je uveden na 2 velikosti, údaj pro větší velikost je uveden v závorce. Pokud je uveden jen jeden údaj, platí pro obě velikosti.
Začínáme s pletením od spodního okraje levého předního dílu – nahodíme 51 (56) ok přízí základní barvy a pleteme rýžovým vzorem 22 (28) řad. Pak vypleteme 12 řad barevných proužků a opět upleteme 18 (20) řad přízí základní barvy. Vypletení proužků ještě jedenkrát opakujeme. Dál pokračujeme základní přízí.
V celkové výšce 16 (19,5) cm na začátku rubové řady uzavřeme 2 oka pro výstřih a na konci této řady pro rukávek nahodíme 64 (83) ok. Rukávek pleteme dál rovně a u výstřihu v každé 2. řadě uzavíráme 2×2 oka a 19x (22x) 1 oko na celkových 90 (111) ok. Tato oka přesuneme na odkládací jehlici nebo kousek kontrastní příze pro pozdější dopletení.
Pravý přední díl upleteme jako protějšek, tj. zrcadlově. Oba díly spojíme takto: oka levého předního dílu přepleteme, pro zadní výstřih nahodíme 25 (31) ok a pak přepleteme i pravý přední díl. Máme celkem 205 (253) ok.

Pokračujeme do výše rukávu 20 (23) cm a z obou stran uzavřeme po 64 (83) okách. Na zbývajících 77 (87) okách pleteme dál (zadní díl). Proti barevným proužkům na předních dílech, tj. po upletení stejného počtu řad po uzavření rukávů, kolik jsme pletli na předním díle před nahazováním ok na rukáv, vypleteme 12 řad barevných proužků, pak 18 (20) řad základní přízí a opět 12 řad proužků. Pak opět pleteme základní barvou ještě  22 (28) řad a všechna oka uzavřeme.

Dokončení: Sešijeme strany a spodní část rukávů. Středové okraje předních dílů a výstřih obháčkujeme 1 řadou polosloupků. Ze 3 vláken příze stočíme celkem 4 šňůrky dlouhé asi 25 cm. Jednu šňůrku přišijeme na levý přední díl k výstřihu, druhou o 7 (8,5) cm níže. Na pravý přední díl přišijeme šňůrky na stejná místa asi 6 cm od středového okraje.

Kalhotky
Zadní díl:
Začínáme na horním okraji nahozením 77 (83) ok a pleteme 2 cm pružným vzorem. Dál pokračujeme rýžovým vzorem. V celkové výši 17 (18,5) cm uzavřeme 7 středních ok pro rozkrok, práci tím rozdělíme a každpou nohavičku, tj. 35 (38) ok pleteme do výše 9 (10)cm. Pak oka uzavřeme.
Přední díl:
vytvoříme stejně jako zadní díl

Dokončení:
Sešijeme strany a rozkrok. Horní okraj kalhotek obháčkujeme takto: 1 dlouhý sloupek do pleteného oka, 1 řet. oko, 1 pletené oko vynecháme – opakujeme celou řadu. Tímto obháčkováním provlékneme pak gumu. Nohavičky asi v polovině ohrneme do líce.

Nákres – střih:

183-nakres
Komentáře jsou vypnuty.